_BLOG krystianinwestuje - e-blogi.pl
_Blog krystianinwestuje
Fundusze inwestycyjne 2015-06-09

Fundusze inwestycyjne są bardzo popularne w naszym kraju, głównie ze względu na to, że można na nich zarobić więcej niż na lokatach. Życie nie jest jednak kolorowe, można też stracić. Co warto wiedzieć, zanim podejmiemy się inwestycji w fundusze?


Kto i jak może inwestować?


Inwestować mogą zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, a także osoby nie posiadające osobowości prawnej. Fundusze można otworzyć w bankach; większość banków oferuje taką możliwość, więc najlepiej wybierz bank, w którym posiadasz konto osobiste. Zastanów się nad tym, na jak długi okres czasu chcesz zainwestować pieniądze, a także nad tym, czy chcesz wpłacić kwotę jednorazowo, czy systematycznie będziesz wpłacać stałą kwotę.


Ryzyko


W przypadku funduszy inwestycyjnych, ryzyko utraty zysku jest większe niż w przypadku np. lokaty. Dlatego też musisz się zastanowić, ile jesteś w stanie zaryzykować. Im bardziej "ryzykowny" fundusz wybierzesz, tym więcej możesz także zyskać. Takie fundusze lepiej wybierać na dłuższy okres czasu, gdyż w przypadku spadków trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na zwyżki, a to może potrwać trochę czasuInwestycje w nieruchomości 2015-06-08

Jeszcze kilka lat temu inwestycje w nieruchomości były bardzo popularne. Ci, którzy wtedy kupili mieszkania znaleźli idealny moment. Myślisz o inwestycji w nieruchomości? Zastanów się, czy to się jeszcze opłaca.


Największy wzrost wartości nieruchomości odnotowano w latach 2005-2008. Wtedy ceny w miastach wzrosły o więcej niż 100%! W tamtych latach warto było kupić mieszkanie chociażby po to, aby je wynająć na kilka lat, a później sprzedać. Zyski z wynajmu i sprzedaży były całkiem duże. Obecnie może się okazać, że więcej zarobimy nawet... wkładając pieniądze na lokatę.


Ceny mieszkań w miastach utrzymują się na wysokim poziomie. To kwestia kryzysu gospodarczego, a także słabego przyrostu naturalnego. Wiele nowo wybudowanych mieszkań stoi pustych i nie widać zainteresowania nimi ze strony potencjalnych nabywców. W kwestii zakupu mieszkania celem wynajęcia go innym lokatorom sprawa również nie jest kolorowa. Gdyby dokonać obliczeń, okazało by się, że w ciągu pięciu lat można zarobić więcej trzymając te pieniądze na lokacie, niż kupując i remontując mieszkanie. Nie mówiąc oczywiście o bieżących wydatkach i potencjalnym stresie. Nigdy nie wiesz, na jakiego lokatora trafisz i jakie komplikacje mogą pojawić się po drodze.Obligacje skarbowe 2015-06-05

Obligacje skarbowe cieszą się z roku na rok coraz mniejszym zainteresowaniem. Dlaczego? Pokrótce przestawię wady i zalety obligacji skarbowych. 


Zalety


W przeciwieństwie do innych form inwestycji, np. funduszy inwestycyjnych, ryzyko utraty pieniędzy w przypadku obligacji jest minimalne. Obligacje należą do Skarbu Państwa więc można w nie śmiało inwestować. Łatwo je zakupić, gdyż są dostępne w wielu punktach obsługi klienta domu maklerskiego w Polsce. Można je także zakupić przez internet.


Wady


W przypadku obligacji skarbowych, zysk jest nieduży. Często zdarza się, że można więcej zarobić wkładając pieniądze na lokatę w banku, niż inwestując w obligacje skarbowe. Wzrost inflacji ma wpływ na stopę zwrotu. Może się okazać, że zysk będzie jeszcze niższy, niż przewidywany. Nie można sprzedać obligacji w trakcie ich trwania. W takim przypadku musisz liczyć się ze stratą zysku.e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]